TARIM BORSASI
BEREKET DUYURU PANOSU
   YENİ SEZON ÜRÜNÜMÜZ ÇIKMIŞTIR.
   Yeni sezon ürünümüz çıkmıştır.
 

  .: YARARLI BİLGİLER :.
 

ÇELTİK NEDİR ?

Dünyada yaşayan insanların yarıdan fazlasının ana besinidir. Pirinçte nişasta oranı, buğdaydan yüksektir. Pirinç, besin maddesi olarak taşıdığı değer yanında sanayide de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çeltik (oryza), oldukça eski bir kültür bitkisidir. Güneydoğu Asya'da özellikle Hindistan ve Çin Hindi'ndeki kültür formlarının zenginliği nedeniyle, oryza cinsinin gen merkezinin de bu bölgeler olduğu görüşü yaygındır. Uzakdoğu'da yerli, Afrika'da yabani çeltik türleri mevcuttur. Çeltik, M.Ö. 3000 yıllarında Güney Hindistan'dan Çin'e, M.Ö.1000 yıllarında Java'ya doğru yayılmış, Avrupa'ya M.Ö. 300 yıllarında girmiştir.

Türkiye'ye yaklaşık 500 yıl önce güneyden girdiği sanılan çeltiğin Amerika Kıtasında kültüre alınması ise 17 nci yüzyıl sonlarındadır.

Bir çeltik danesi, karyopsis ile onu yapışmaksızın saran iç kavuz ve kapçıktan oluşur. Bu kavuzlar, çeltiğin harmanı sonunda da karyopsisten ayrılmaz. Kavuzlu ürüne çeltik adı verilir. Yalnız kavuzları soyulmuş fakat parlatma işlemi görmemiş daneye ticari işlemlerde kargo veya kahverengi pirinç adı verilir. Kabukları soyulmuş ve parlatma işlemi yapılmış nihai ürüne de pirinç denir. Çimlenmesi için minimum sıcaklığın 12°C, vejetasyon döneminde ise sıcaklığın 20-30°C arasında olması gerekmektedir. Yetişme süresi boyunca sulama suyu sıcaklığının 15°C üzerinde olması gereklidir.

Çeltik, su içerisinde çimlenebilen ve kökleri suda erimiş oksijenden yararlanabilen tek tahıl cinsidir. Çeltiğin, Türkiye tarım> bakımından önemli bir yönü de tuzlu ve alkali arazilerde yetişebilmesi, hatta bu tip arazilerin ıslahında etkili olmasıdır. Ayrıca çeltik, besin kaynağı olarak buğdaydan sonra en önemli kültür bitkisidir.

ÇELTİĞİN PİRİNCE DÖNÜŞÜMÜ

Bu bitki sofralarımıza varana kadar hangi safhalarda geçiyor? Çeltik yani pirincin kabuğundan ayıklanmamış hali tropik ve ılıman bölgelerde su içerisinde yetiştiriliyor. Diğer tahıl bitkileri su içinde uzun süre yaşayamayıp Canlılığını yitirmesine karşın, çeltik suda erimiş oksijeni kullanarak gelişiyor. Uzun ve düzgün yapraklara sahip olan çeltiklerin boyu bir buçuk metreye kadar çıkabiliyor. İlk sürülmeleri sırasında dik duruyorlar, taneleri olgunlaşmaya başladığında ise, sapları eğilip bükülerek suya giriyor. Çünkü, çeltik köklerini kaplayan suyun, yarım metrelik bir yüksekliği oluyor. Suyun dibini ise bir çamur tabakası olarak tanımlamak doğru olur. Bu tabakanın altında ise yoğun oranda kilin bulunması gereklidir. Aksi takdirde toprak suyu emmez. Yeterli olgunluğa ulaştıklarında hasat zamanı başlıyor. Hasadın ardından elde edilen çeltik kavuzları çıkartılarak parlatılıyor ve beyaz renkli pirinç tanelerine dönüştürülüyor. Aslında tanelerin görünümünü düzeltmek gayesiyle yapılan parlatma işlemi, ürünün besleyici değerinin büyük ölçüde yitirilmesine sebep oluyor. Bu işlem sırasında tanelerin yüzeyini çevreleyen protein, yağ, B vitamini, demir, kalsiyumca zengin dış katman kayboluyor. Geriye yalnızca nişasta bakımından zengin bir ürün kalmasına karşın sofralarımızın baş köşesine kuruluyor.

KUTSAL YAŞAM TANESİ: PİRİNÇ

Bazı toplumlar tarafından kutsal sayılan ve çok çeşitli efsanelere de konu olan pirinçli lezzetleri hep birlikte tadalım...

 

Buğdaygiller familyasının Oryzae türünden olan pirincin 25 kadar çeşidi vardır. Ama, bunların içinde yaygın olarak kültürü yapılan tek tür Oryza sativadır. Binlerce çeşidi geliştirilen bu tür yaklaşık 100 cm.ye kadar boy atan bir yıllık bitkidir. Boğumlu bir sapı, boğumlardan çıkan ince uzun ve yassı yaprakları ve başakçıkların birleşmesiyle oluşan bileşik salkım biçiminde çiçek toplulukları vardır. Çiçekler döllenerek taneleri oluşturur. Ortalama 5-15 mm. uzunluğunda ve 2-4 mm. genişliğindeki taneler kenarları üst üste binen iki kavuzla kaplıdır. Kavuzlu tanelere yaygın olarak "çeltik" adı verilir.

Tropik, astropik ve ılıman bölgelerde yaygın olarak tarımı yapılan pirinç, su içinde yetiştirilen tek tahıl bitkisidir. Diğer tahıl bitkileri su içinde uzun süre yaşamayıp canlılığını yitirdiği halde, pirinç suda erimiş oksijeni kullanarak gelişir. Bununla birlikte, toprağın yüksek oranda nem içerdiği yağışlı bölgelerde su içinde bekletilmeksizin tarımı yapılan bazı pirinç çeşitleri de vardır. Bunlar özellikle deniz düzeyinden yüksek kesimlerde yetiştirilir. Pirinç toprak özelliği açısından pek seçici olmamakla birlikte en iyi derin, tınlı ve besin maddelerince zengin topraklarda yetişir. Geçirgenliği yüksek olan kumlu topraklar suyu iyi tutmadığı için pirinç tarımına uygun değildir. Pirinç tarlaları setlerle birbirinden ayrılan içi su dolu ve "tava" adı verilen bölmelerden oluşur. Pirinç ya doğrudan tohumlarla, ya da fidelerle yetiştirilir. Pirincin hasatı tavaların suyu boşaltılarak kuru ortamda yapılır.

Hasadın ardından elde edilen ürün kavuzları çıkartılarak parlatılır ve beyaz renkli pirinç tanelerine dönüştürülür. Tanelerin görünümünü düzeltmek için yapılan parlatma işlemi, aslında ürünün besleyici değerinin büyük ölçüde yitirilmesine neden olur. Çünkü bu işlem sırasında tanelerin yüzeyini çevreleyen protein, yağ, B1 vitamini, nikotinik asit, B2 vitamini, demir ve kalsiyum bakımından zengin dış katman kaybolur, geriye yalnızca nişasta bakımından zengin taneler kalır.

Büyük bir bölümü pilav olarak tüketilen pirinç özellikle Asya ve Ortadoğu mutfaklarında çeşitli kullanımlarıyla önemli bir yer tutar. Türkiye'de en çok pilav, çorba, dolma ve sütlü tatlı yapımında kullanılır. Pirinçten ayrıca un ve nişasta da elde edilir. Pirinç unu daha çok dondurma ve pasta sanayi inde kullanılan bir üründür.

 

DOĞAL PİRİNÇ

Doğal Pirinç (Yabani pirinç)

Gerçek pirinç olmayıp doğal olarak suda
yaşayan ve aynı zamanda ekilerek yetiştirilen
bir çeşittir. Daneler uzun ve rengi koyu
kahverengiden siyaha kadar çeşitli tonlardadır.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya ve
Minnesota Eyaletlerinde yetiştirilmektedir.
Amerika Birleşik Devletlerinin pirinç yetiştirilen
eyaletleri ile Kanada'da çoğu zaman Basmati,
beyaz ve kahverengi gibi uzun daneli diğer
pirinç çeşitleri karıştırılmaktadır.
Gurme ve Yemek Uzmanları için Doğal Pirinç

Doğal Pirincin çok çeşitleri vardır. Siyah daneli olanı populer olan etnik mutfaklarda kullanılmaktadır. Doğal Pirinç genellikle et ve kümes hayvanlarının doldurulmasında hafif salatalarda, çorba ve
meyve karışımlarında klasik tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Doğal pirinç diğer pirinç çeşitlerinden daha pahalı olduğundan karışık pirinç kullanmak daha iyidir. Doğal Pirinç, uzun taneli beyaz pirinçle örneğin salatalarla karıştırıldığında daha çekici olmaktadır. Farklı lezzeti daha fazla hissedilmektedir.

Düşük oranda yağ içermesi nedeniyle doğal pirinç uzun zaman saklanabilir. Kuru yerde hava geçirmez kaplarda sonsuza kadar muhafaza edilebilir. Pişmiş halde buzdolabında 1 hafta ve derin dondurucuda 6 ay süre ile saklanır.

 

UZUN TANELİ PİRİNÇ

Uzun Taneli Beyaz Pirinç;

İyi bir aroması olup lezzetli ve soslarla iyi uyum sağlar. Çeltik hasat edildikten sonra fabrikada tane üzerindeki dış kabuk ve kepek ayrılır. Tane uzun ve boyu genişliğinden 4,5 kat daha uzundur. Pirinç piştiği zaman taneler şişer ve kolaylıkla birbirinden ayrılır.

 

Uzun Taneli Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinçte fındık aroması  vardır. İşleme
anında yalnız tanedeki dış kabuk çıkarılır ve kepek
tabakası kalır. Bu nedenle diğer normal ya da çabuk pişen beyaz pirinçlerden farklı olarak kahverengi pirinçte daha fazla vitamin, mineral ve lifli madde bulunmaktadır.

 

Kolay Pişen Uzun Taneli Beyaz Pirinç
(Yarı pişirilmiş veya yarı kabartılmış pirinç)
 Acemi pişiriciler için ideal bir seçimdir. Kabuğu soyulmadan  önce basınç altında baharda pişirilir ve sonra kabuğu soyulur.  İşlem esnasında tanenin nişastası jelatin haline geliş  (muhtemel fazla pişmelere mani olmak için ) ve son derece  kabaran pişmiş dane elde edilir. Aynı zamanda kabuğu  soyma aşamasında doğal vitaminler ve mineraller ziyan  olmadan kalır. Ham madde iken pirinç altın saman renginde  olup pişme esnasında beyaz renge dönüşür.
Kolay Pişen Uzun Taneli Beyaz Pirinç
(Yarı pişirilmiş veya yarı kabartılmış pirinç)  Acemi pişiriciler için ideal bir seçimdir. Kabuğu soyulmadan
 önce basınç altında baharda pişirilir ve sonra kabuğu soyulur.  İşlem esnasında tanenin nişastası jelatin haline geliş  (muhtemel fazla pişmelere mani olmak için ) ve son derece  kabaran pişmiş dane elde edilir. Aynı zamanda kabuğu  soyma aşamasında doğal vitaminler ve mineraller ziyan  olmadan kalır. Ham madde iken pirinç altın saman renginde  olup pişme esnasında beyaz renge dönüşür.
 
PİŞİRME ÇEŞİTLERİ
EMME METODU : Tartı aleti veya sıvı ölçme aleti kullanmanıza gerek yoktur. Yalnız 1 su bardağı kullanabilirsiniz. Bir ölçü pirince 2 ölçü sıvı (su) koyabilirsiniz. Ağzına kadar dolu standart bir bardak yaklaşık 4 porsiyon ham pişmemiş pirinç için yeterli olacaktır.

Ocağın altını kısın, kaynatın ve tencerenin kapağını kapatın. Öneriler: Pişme zamanına kadar pirinci pişmeye bırakın.

Pirinç pişip daneler tamamen suyunu çektiği zaman pirincin üzerinde buhar delikleri görülebilir.

Çatalla kabartın ve servis yapın.

PÜF NOKTASI
Ağzına kadar doldurulmuş bir su bardağı ham pirinç, 2-4 porsiyon pişmiş pirinç verir.

 

SERBEST KAYNATMA METODU : 1,4 litre sıvıyı geniş bir tencereye koyun. 4 porsiyonluk 1 su bardağı pirinci ilave edin. Kaynama noktasına getirin ve tencerenin ağzını açık tutarak pişme zamanına göre kaynatın.

Piştiği zaman tel süzgeçten suyunu süzün.

PÜF NOKTASI
Çok yüksek standartla üretildiği için Amerikan Pirinci çok temiz bir üründür. Pişirmeden evvel veya piştikten sonra pirinci yıkamanıza gerek yoktur. Yıkamak çok değerli besin maddelerinin kaybına
neden olur. Çeşitli pirinçlere ait metotları, ölçüler ve pişme zamanı için pirinç pişirme rehberini kullanın

 

MİKRODALGA YÖNTEMİ : Absorpsiyon yöntemi ölçülerini kullanarak, pişireceğiniz miktarda pirinci, derin cam, seramik veya mikrodalga kabına koyun. Kapağını örtün. Bir kere karıştırın ve önerilen süre boyunca tam sıcaklık ayarında pişirin. Tabağı mikrodalga fırından çıkarın, kapağını açmadan 10 dakika bekletin. Kapağını kaldırın ve servis etmeden önce pirinci kabartın.

PÜF NOKTASI

Pişmiş pirinci "açık dondurma" yöntemiyle tek porsiyon halinde dondurun. Pirinci kupalara doldurun ve fırın tepsisine ters kapatarak boşaltın. Donduğunda, dondurucu torbalarına alın.

Pirinç tanelerinin birbirine yapışmasını engellemek için, pişmiş pirinci fırın tepsisine koyun ve ince bir tabaka halinde yayın. Pirinç donana kadar dondurucuda bekletin. Daha sonra pirinci dondurucu torbalarına "dökün".

 

PİLAV TARİFLERİ

Pilav;

Pilavınızın lezzetini arttırmak için pirinci önce margarin veya tereyağı ile kavurmayı deneyin. Pilavın pişirme suyuna katılan sıvı yağ da pirinçlerin yapışmasını engeller ve pilavınızın tane tane olmasını sağlar.

Eğer sade pilav pişiriyorsanız, pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı limon suyu, pilavın rengini daha beyaz yapacaktır. Pilavın pişip pişmediğini, pirinç tanesini ancak tadarak anlayabilirsiniz. Tane yenilebilir yumuşaklıkta, ama dişe gelir sertlikte olmalıdır.

Bir-iki gün önce pişirdiğiniz pilava ı tekrar ısıttığınızda ilk günkü gibi tane tane olmasını sağlamak için kısık ateşte, bir-iki yemek kaşığı su ekleyerek, karıştırmadan ısıtın. Bir kaşık yardımıyla karıştırmak pirinç tanelerini kıracağı için, tencereyi arada bir sallayarak pilavı altüst etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer tarifte verilen pişme süresi tamamlandığında pirinçler hala fazla sertse ve pilav suyunu çekmişse, dörtte bir ölçü sıcak su ilave edin. Pirinçler bu suyu çekinceye kadar pişirin.

Pişirmede karşılaşabileceğiniz diğer bir problem ise pilavın pişmiş ama lapalaşmış olmasıdır. Bunun da kolayı var. Pilavı çok kısık ateşte bir çatalla havalandırarak, suyunu tamamen çekinceye kadar karıştırın. Pilavı pişirirken asla karıştırmayın. Çünkü sudaki pirinci karıştırmak, nişastanın açığa çıkmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına yol açar.
Artan pilavınızı çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz. Ancak pirinci pişirdiğiniz yemeğe son anda ilave etmelisiniz. Aksi halde, zaten pişmiş olan pirinç yumuşar ve dağılarak görüntüyü etkiler.

 

PATLICANLI MANTARLI PİLAV TARİFİ


 2 adet orta boy ince patlıcan
 300 gram taze kültür mantarı
 yarım su bardağı sıvıyağ
 2 su bardağı pirinç
 2 adet kuru soğan
 2 diş sarmısak
 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 3 su bardağı sıcak et ya da tavuk suyu
 1 yemek kaşığı doğranmış taze biberiye
 yarım su bardağı rendelenmiş eski kaşar peyniri
 karabiber
 tuz

Yapılışı   Patlıcanları alacalı soyup tavla zarı şeklinde doğrayın. Tuzlu suda 30 dakika kadar bekletin. Kuruladıktan sonra kızgın yağda çevirerek kızartın. Sonra kağıt peçete serdiğiniz tabağa alın.

Diğer taraftan pirinci tuzlu sıcak suda 30 dakika kadar bekletin. Mantarları yıkayıp ince ince dilimleyin. Soğanları incecik yemeklik doğrayın. Sarmısakları da pirinç tanesi büyüklüğünde dilimleyin. Varsa taze biberiye doğrayın.

Zeytinyağını pilav tenceresinde kızdırın. Mantar, soğan ve sarmısakları tencereye koyup karıştırarak 5 dakika kadar kavurun. Pirinci de süzdükten sonra tencereye aktarın. Karıştırmaya devam ederek 6 dakika kadar daha kavurun.

Sıcak tavuk ya da et suyu da tencereye aktarıp tuz, karabiber ve biberiyeyi ilave edin. Pilavı birkaç kez karıştırıp orta ısılı ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Sonra ocağın altını kısın ve pilavı 4 dakika kadar daha pişirin.

Pilavı ağzı kapalı vaziyette 15 dakika dinlendirin. Kapağını açıp tahta bir kaşıkla karıştırarak sıcak servis yapın.

 

 

Kestaneli Pilav;

Malzemeler:

  • 1 kase pişmiş kestane
  • 1 kase pişmiş kuşbaşı et
  • 2 kase pirinç
  • 2 havuç,  soyulup jülyen* doğranmış
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Tuz
  • 3 kase kaynamış su

Jülyen: serçe parmak boyunda, ince & uzun kesim şekli

Hazırlanması:

- Pirinçleri 15 dakika önceden yıkayıp tuzlu suda bekletin.

- Havuçları pilav tenceresinde zeytinyağı ile kavurun. etleri ekleyip karıştırın. kestaneleri de ilave edip tekrar çok az kavurun.

- Suyu süzülmüş pirinçleri tenceredeki malzemelerin üzerini kapatacak şekilde hiç karıştırmadan yayın.

- Kimyon, karabiber, tuz ve küçük parçalar halindeki tereyağını ekleyin. en son 3 kase suyu ekleyip önce harlı sonra kısık ateşte pirinçler pişene kadar pişirin.

- Pişince kapakla tencere arasına kağıt havlu koyarak pilavı demleyin. tabağa ters çevirip servis yapın.

 

TAVUKLU PİLAV ( 6 kişilik )

İçindekiler

Ölçü

pirinç

2 bardak

tavuk suyu

3 bardak

margarin

2 çorba kaşığı

tavuk

1/2

Tuz

--

Hazırlanışı;
Bir tencereye 3 bardak su ile tavuğu haşlayın. Tavuk iyice haşlandıktan sonra parçalara bölüp bir tarafa bırakın. Diğer taraftan 2 bardak pirinci ayıklayıp yıkayın, üzerini geçecek kadar su koyup, tuz ilave ederek 20-25 dakika ıslatın. Sonra pirincin duru suyu çıkıncaya kadar iyice yıkayın. Bir tencereye margarin koyup hafif kızdırın, sonra buna 3 bardak tavuğu haşladığınız suyu, pirinçleri, parçalara bölünmüş tavuğu ve tuzu ilave edin ve pirinçler suyunu çekene kadar önce kuvvetli sonra kısık bir ateşte pişmeye bırakın. Pirinçler suyunu çekince yarım saat demlendirip servis yapın.

 

BUHARA PİLAVI ( 6 Kişilik )

 

İçindekiler

Ölçü

Miktar

pirinç

2 bardak

--

margarin

5 çorba kaşığı

--

koyun eti

--

250 gr.

badem

--

30 gr.

orta boy havuç

2

--

Karabiber

--

--

Tuz

--

--

Hazırlanışı;

Bir tepsiye ayıklanmış 2 bardak pirinç, 2 çorba kaşığı tuz ile pirinçlerin üstlerini kaplayabilecek kadar sıcak su ilave ederek iyice soğuyana kadar bir kenara bırakın. Soğuyunca suyunu dökün, pirinçleri iyice yıkayın, süzün ve bir kenara bırakın. Diğer taraftan bir küçük tencereye irice kuşbaşı doğranmış koyun eti, 4-5 bardak su ile, 1/2 çorba kaşığı tuz koyarak, tencerenin kapağını kapatıp etler pişip iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar orta ateşte yaklaşık 2 saat pişirip pilavda kullanılmak üzere bir tarafa bırakın.Havuçların üstünü kazıyıp irice rendeleyin ve yağda 1-2 dakika pişirip bir kenara bırakın. Sonra bir tencereye 5 çorba kaşığı margarin ile bir taşımlık kaynatılmış ve kabukları ayıklanmış bademleri koyarak 2 dakika kavurun. Buna, daha önce yıkayıp süzülen pirinci katarak, kuvvetli bir ateşte durmadan 10 dakika kavurun.Pirince, küçük etlerle birlikte etlerin içinde haşlandığı sudan da 3 bardak ilave edin, ayrıca rendelenmiş hafif pişirilmiş havuçları, 2 tutam karabiber ve 1/2 çorba kaşığı tuzu da katarak, tencerenin kapağını kapatın. Pirinçler sularını çekinceye kadar önce kuvvetlice, sonra da orta ateşte olmak üzere pilavı pişirin. Suyunu çekince pilavı gayet kısık ateşte yarım saat demlenmeye bırakın ve iyice bir karıştırdıktan sonra servis yapın.

 

CEVİZLİ VE KAYISILI PİLAV ( 4 kişilik )

 

İçindekiler

Ölçü

Miktar

pirinç

1 su bardağı

--

margarin

3 çorba kaşığı

--

soğan

1 adet

--

dolmalık fıstık

2 çorba kaşığı

--

kayısı

6 adet kuru

--

ceviz

3 çorba kaşığı

--

arçın

Yarım çay kaşığı t

--

toz şeker

Yarım çay kaşığı

--

tavuk suyu

1 1/2 su bardağı

--

Karabiber

--

--

Tuz

--

--

Hazırlanışı;

Pirinci bol suyla yıkayın ve tuzlu suda yaklaşık iki saat kadar bekletin. Başka bir tencereye margarini koyun ve içine rendelenmiş soğanı ilave edin. Hafif ateşte pembeleşinceye kadar kavurun. Dolmalık fıstığı ve pirinci de ekleyip 1-2 dakika daha çevirin. Küçük doğranmış kayısı ve iri kıyılmış cevizi de tencereye ekleyin. Daha sonra tarçın, şeker, karabiber, tuz ve tavuk suyunu da ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve su kaynayınca ateşi kısın. Pirinç suyunu çekene kadar pişirin.

 

HİCAZ PİLAVI ( 4-6 kişilik )

 

İçindekiler

Ölçü

Miktar

kuşbaşı koyun eti

--

400 gr.

margarin

--

200 gr.

pirinç

2 su bardağı

--

haşlanmış nohut

1 su bardağı

--

portakal

1 adet

--

safran

1 tutam

--

soğan

3 adet

--

Tuz

--

--

Soğanları ayıklayın. Yarım ay şeklinde doğrayın.75 gr.margarini kızdırıp etleri ve soğanları kavurun. 1/2 su bardağı sıcak su ve tuz ekleyip 20 dakika pişirin.Pirinçleri yıkayıp sıcak su ile ıslatın. Portakalın kabuğunu rendeleyin. Safranı çok az suda ıslatın. Pirinci süzün. Kalan margarinde kavurun. Nohut, safran ve rendelenmiş portakalı katın. İki su bardağı sıcak su.

 

Etsiz Pilav

Beş on baş kuru soğanı güzelce çentip miktar-ı kâfi tuz ile güzelce ova ova öyle bir raddeye getirmeli ki az su ilave olundukta posası büsbütün su kesilsin.Bu mahlutu bir süzgeçten süzüp (artık tuza hacet yoktur) üzerine bir daha su ilave edilip pirinç olsun bulgur olsun iki ölçü suya bir ölçü pirinç düstur ittihaz olunmalıdır.Bazen pirinç kırıkça olur ise suyu az noksan koymalı zira pilav lapa olur.Pirinç süzgeç vasıtasıyla yıkanıp mezkûr soğan suyu kaynar suya salınır. Suyunu çektikte indirip bir küllü kıvılcımlı ateşe oturtulur.

Yarım kıyye pirince dört beş kaşık dolgunca sade itibariyle yağı da kızdırılıp yandıkta tencereye haşlanır ve kapağı kapatılır.Şöyle yarım saat kaldıkta (bu müddetin mürûrunda kevgir ile pilavın altı üstüne getirilerek tane tane birbirinden ayrılıncaya kadar güzelce karıştırmalı) tabağa boşaltılıp üzerine biraz da karabiber ve yenibahar baharatı serpilip tenavül olunur.Et suyuyla pişmiş pilavdaki lezzet bu pilavın yanında hiç kalır.Tecrübesi ise sehildir.Pek latif ve hoş olur.

MALZEMELER:

 

 

2 su bard. pirinç

 

3 su bard. kaynamış su

 

1 ad. büyük havuç

 

1 ad. kabak

 

3 yemek kaşığı konserve bezelye

 

3 yemek kaşığı konserve mısır

 

dereotu (Üzerine serpmek için)

 

2 yemek kaşığı tereyağ

 

Tuz / karabiber

 

 

HAZIRLANMASI:

 

 

1- Pirincinizi bir mutfak kabına aktarıp 1 tatlı kaşığı tuz ve üzerini 3 parmak geçecek kadar kaynamış su ilave edin.Su ılınıncaya kadar pirincinizi suda bekletin.

 

2-Havucun ve kabağın kabuklarını soyup küp küp doğradıktan sonra haşlayın ve bir kenarda bekletin.

 

3-Pirinçleri akan suda iyice yıkadıktan sonra, tereyağını erittiğiniz pilav tenceresine ekleyin ve 5 dk. kadar kavurun.Kavurma esnasında içerisine tuzu ve karabiberi ilave edin.Daha sonra 3 su bard. kaynamış suyu, havuçları, kabakları, bezelyeleri ve mısırları da ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pilav suyunu çekene kadar pişirin.Pişme işlemi bittiğinde tencerenin ağzına havlu kağıt yerleştirin ve yarım saat kadar dinlenmeye bırakın.Sebzeli pilavınızı ince doğranmış dereotu ile süsleyerek servis yapabilirsiniz(sebzeli pilav tarifi)

 

MENGEN PİLAVI ( 4-6 kişilik )

 

 

 

İçindekiler

Ölçü

Miktar

pirinç

3 su bardağı

--

badem

50 gr.

--

yeşil fıstık

50 gr.

--

domates

2 adet olgun

--

mantar

6 - 7 adet

--

yağ

100 gr.

--

Karabiber

--

--

Tuz

--

--

Hazırlanışı;

Pirinci yıkayıp el dayanacak kadar sıcak suda 20 - 25 dk. bırakın. Badem ve fıstıkların kabuklarını soyun. Mantarları ayıklayıp yıkayıp pul pul doğrayın. Domatesleri soyup küp şeklinde kesin. Yağı eritip badem, fıstık ve süzülmüş pirinci ekleyin. Pirinç taneleri şeffaflaşıncaya kadar kavurun.Domates ve mantarı ilave ettikten sonra 5 dk. daha çevirip 4 bardak kaynar su ve tuzu ilave edin. Kapağını örtüp suyunun çekmesini sağlayın.

 

ÖRGÜLÜ PİLAV ( 4-6 kişilik )

 

 

 

İçindekiler

Ölçü

Miktar

pirinç

2 su bardağı

--

yağ

3 - 4 çorba kaşığı

--

yeşil fıstık

2 - 3 çorba kaşığı

--

un

1,5 su bardağı

--

tavuk

¼

--

bezelye

½ kutu

--

yağ

1,5 yemek kaşığı

--

kuzu veya tavuk ciğeri

½ -1

--

yumurta

1

--

Karabiber

--

--

Tuz

--

--

Hazırlanışı;

Unu eleyip ortasını açın ve 1 yumurta kırın. Ceviz kadar yağ koyun. Tuz ve bir kaç kaşık su ilavesi ile yoğurarak katıca bir hamur yapın. 5 dk. dinlendirip 2 mm. inceliğinde açın ve 1 cm. eninde çubuklar kesin.Dibi yuvarlak bir tencereyi yağlayın. Şerit hamurlarla kafes şeklinde örgü yapın. Kafes gözlerine yeşil fıstık yapıştırın. Pirinci el dayanacak sıcaklıktaki suda 25 - 30 dk. bekletin. Tavuğu 4 bardak suyla ateşe koyup, söğüş pişirin. 3,5 bardak tavuk suyuna kalan yağdan ceviz büyüklüğünde parça ekleyin. Tuzu ve su kaynayınca pirinci atın. Pilav dinlenmek üzereyken didiklenmiş tavuk etini, bezelyeyi, erişte şeklinde kesilmiş ve ceviz kadar yağda sote edilmiş ciğeri pilava katın. Birlikte demlendirin. Ördüğünüz tencereye boşaltın.Üzerini kevgirle bastırarak sıkıştırın. Hamur uçlarını pilavın üzerine çevirin. Yarım saat fırında pişirin. Servis tabağına ters çevirerek koyun.

 

 

 

 

 
Bereketpirinc.com.tr © 2008 • Designed By